מרכז המידע לפינוי דיירים 072-33-222-33

הפסקת תשלום השכירות עקב משבר הקורונה

עקב התפשטות נגיף הקורונה נכנסו מדינות רבות לסגרים ממושכים, סגרים אשר גרמו לשוכרי חניות ועסקים רבים להיקלע למצב בו שכר הדירה אמור להיות משולם בזמן שהעסק סגור ולא ניתן להפעילו.

מצב זה שנגרם בעקבות משבר הקורונה, גרם לחיכוכים רבים בין משכירי נכסים לבין שוכריהם. כל אחד מן הצדדים מחזיק בטיעונים שעל פניו נשמעים משכנעים – השוכרים טוענים שהשלכות המשבר הובילו לסיכול קיום החוזה שכן פרנסתם נפגעה קשות, הנכס אותו שכרו נותר סגור, וכעת אין להם מאיפה לשלם את שכר הדירה, או לחלופין שנמנעה מהם האפשרות לקיים את המטרה שלשמה הם שוכרים את הנכס – אם זה לשם הפעלת חנות, מספרה, משרד או לכל סיבה אחרת. מנגד, טוענים משכירי הדירות והנכסים המסחריים שגם הם נפגעו קשות מהמשבר ופעמים רבות רווחי הנכס הוא מקור הכנסתם העיקרי, ומשכך הם לא מוכנים לוותר על זכויותיהם  על פי החוזה.

על אף הקושי הרב שבתקופה, חשוב לדעת ששוכרים מחויבים להמשיך לשלם את שכר הדירה והחשבונות כרגיל. הם יכולים לבקש מבעל הנכס התחשבות מסוימת – בין אם זה בהפחתת תשלום דמי השכירות ובין אם זה בפריסה רחבה יותר של התשלום –  אך התחשבות זו נתונה לשיקול דעתו של המשכיר ואין הוא חייב למלא בקשה זו. במידה והמשכיר מבצע הפרה יסודית של החוזה (מאחר בתשלומים וכו') – רשאי בעל הנכס לפנות שוכר הנכס בתביעה לפינוי מושכר.

טענת סיכול החוזה והפסקת תשלום השכירות עקב נגיף הקורונה בראי הפסיקה

סוגיה זו של סיכול חוזה השכירות והפסקת תשלום דמי השכירות עקב משבר הקורונה הגיעה לפתחם של בתי משפט בלא מעט פסקי דין.

כך לדוגמא בבתא"ח (ת"א) 4492-05-20 :

בעניין זה, הגישה משכירת הנכס תביעה לפינוי המושכר כיוון שהשוכרת לא שילמה את דמי השכירות, ובכך הפרה את החוזה ביניהן. טענתה של השוכרת הייתה שלא היה ביכולתה לשלם את דמי השכירות עקב כך שפרנסתה נפגעה קשות בעקבות מגפת הקורונה, ושהרי במילא מגפת הקורונה מהווה גורם המסכל את חוזה השכירות.

עם זאת, פסק בית המשפט שעל פי תקדימי עבר, יש לצמצם את החלת טענת הסיכול. יתרה מזאת, קבע בית המשפט שגם אם טענת הסיכול הייתה מתקבלת, אין זה עוזר לשוכרת שכן סעיף 18 לחוק החוזים תרופות, מונע מנפגעי הפרת הסכם השכירות סעד של אכיפת ההסכם או לחלופין פיצויים על הנזק שנגרם כתוצאה מההפרה, אך אין הוא מונע מהנפגע סעד של ביטול ההסכם, ומשכך ניתן לפנות להליך פינוי המושכר ולפנות את שוכרי הנכס אי תשלום דמי השכירות והפרת הסכם השכירות.

לסיכום, משבר הקורונה הביא עמו קשיים רבים הן לשוכרי הדירות והן למשכיריהם. אך על אף הקושי הגלום בכך, אין השוכרים רשאים לאחר בתשלומי שכר הדירה בלא אישור מפורש לכך מבעל הנכס, ומשעושים זאת – מפרים הפרה יסודית של החוזה, ומשכירי הנכס יכולים לפנותם בהליך של פינוי מושכר.

שתפו:

זקוקים לייעוץ מקצועי?

השאירו פרטים: